مجری ذیصلاح کیست؟ چگونه بهترین مجری ذیصلاح را انتخاب کنیم؟

مجری ذیصلاح ساختمان

قانون اجباری شدن مجری ذیصلاح توسط رئیس سازمان نظام مهندسی تهران همه مالکان را بر آن داشته تا در پی انتخاب بهترین مجری ذیصلاح برای انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان خود باشند. این دستور پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره صادر شده و تخلف از آن غیرقانونی محسوب می‌شود.

مجری ذیصلاح کیست؟

مجری ذیصلاح فردی حقیقی یا حقوقی است که پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی دارد. فرد یا شرکت مجری ذیصلاح طی قراردادی که با مالک منعقد می‌کند مسئول اجرای صفر تا صد ساختمان می‌شود. درواقع مجری ذیصلاح ساختمان مسئولیت صحت انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان را به عهده دارد.

بنابر این قانون هر ساختمان باید یک مجری ذیصلاح و یک ناظر داشته باشد. تا پیش از این کلیه مسئولیت‌های تضمین کیفیت ساخت و ساز بر عهده ناظر بود که با قانون الزام مجری ساختمان بخشی از این مسئولیت‌ها از دوش ناظران برداشته شده است و به عنوان وظایف مجری ذیصلاح شمرده می‌شوند.

چرا مجری ذیصلاح ساختمان اجباری است؟

انتخاب مجری ذیصلاح ساختمان از سال 99 خصوصا برای گروه‌های ساختمانی ج و د اجباری شده است.

متاسفانه برخی از مهندسان مجری اقدام به فروش امضای خود به عنوان مجری ذیصلاح به مالکین ساختمان می‌کردند. اما هیچ دخالتی در اجرای ساختمان نداشته و گاها حتی محل اجرای پروژه را نیز نمی‌دانستند. به همین دلیل حضور مجری ذیصلاح در محل اجرای پروژه نیز الزامی است. با این اقدام بحث مجری صوری منتفی می‌شود.

انتخاب یک مجری ساختمان کاربلد و باتجربه هزینه‌های اضافی ساختمان‌سازی را حذف میکند. همچنین موجب تضمین کیفیت اجرای ساختمان خواهد بود.

خدمات ساختمان سازی مجری ذیصلاح باید بر اساس استانداردهای وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد. و در صورت هرگونه تخلف قابل پیگیری از سوی مالک می‌باشد.

مجری ذیصلاح به عنوان نماینده قانونی مالک به ناظر ساختمان، مرجع صدور پروانه و کلیه مراجع کنترل ساختمان پاسخگو است.

روش مدیریت پیمان نیز یکی از روش‌های ساختمان‌سازی است که عواید آن برای کارفرما و پیمانکار بسیار زیاد است.

وظایف مجری ذیصلاح

 • برآورد هزینه پروژه و اعلام آن به مالک و ناظر ساختمان
 • ابلاغ برنامه زمان‌بندی دقیق برای اجرای ساختمان به مالک و ناظر ساختمان
 • بررسی انطباق نقشه ها با مشخصات مندرج در پروانه و مقررات ملی ساختمان
 • اعلام نظرات و پیشنهادات خود برای افزایش کیفیت و عمر مفید ساختمان
 • هنگام اجرا مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرداری، محتوای پروانه ساختمان و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت کند.
 • رعایت اصول ایمنی در کارگاه محل پروژه
 • استفاده از مهندسان و تکنیسین های رشته های دیگر، معماران تجربی و استادکاران دارای صلاحیت کافی و در صورت نیاز عقد قرارداد با آنها
 • تامین ابزارآلات و ماشین آلات باکیفیت
 • حفاظت در کارگاه و محیط اطراف آن
 • رعایت مسائل محیط زیستی
 • استفاده از مصالح مرغوب و استاندارد و مطابق با مشخصات فنی ارائه شده در نقشه ها
 • تضمین کیفیت اجرای ساختمان
 • اعلام به کارفرما و ناظر در صورت لزوم ایجاد تغییر در مراحل اجرا
 • بیمه کیفیت اجرای ساختمان توسط شرکتهای بیمه
 • فراهم کردن شرایط نظارت در کلیه مراحل اجرایی ساختمان
 • هماهنگی کامل با ناظر و کارفرما در تمامی مراحل پروژه

یافتن بهترین مجری ذیصلاح ساختمان

انتخاب فرد یا شرکت مجری ذیصلاح ساختمان باید با دقت بسیار صورت گیرد. در غیر این صورت زمان و هزینه هنگفتی به هدر خواهد رفت. جهت انتخاب مجری معتمد و باسابقه بهتر است مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را مدنظر قرار بدهید.

توصیه دوستان و همکاران

در وهله اول از همکاران یا آشنایان خود پرس و جو کنید. انتخاب مجری ذیصلاح خوشنام با پیش زمینه ذهنی بسیار معقول‌تر از انتخاب آن از میان آگهی‌های تبلیغاتی است. اگر فرد یا شرکتی را پیدا کنید که قبلا همکاری موفقی با دوستان شما داشته‌اند بهتر است.

بررسی اعتبار شرکت مجری ذیصلاح

مجری ذیصلاح حقیقی یا حقوقی بهتر است بیش از 5 سال با نام فعلی فعالیت داشته باشد. و دارای دفتر و آدرس مشخص و ثابت باشد. با کسی که دفتر خانگی دارد یا تنها راه ارتباطی با او فقط یک شماره تلفن است کار نکنید.

سابقه مطلوب کاری

بهترین حالت در انتخاب مجری ذیصلاح ساختمان این است که حداقل 5 مشتری قبلی او را تایید کنند. همچنین چک کنید شکایت جاری علیه او در سازمان نظام مهندسی وجود نداشته باشد. سابقه نامطلوب کاری یا شخصیتی مجری ساختمان به پروژه شما لطمه جبران‌ناپذیری وارد میکند.

تجربه در موارد مشابه پروژه شما

در صورت امکان بررسی کنید شرکت مجری ذیصلاح قبلا پروژه‌هایی شبیه کار شما را انجام داده باشد. در این صورت مطمئن خواهید بود که مهارت و تجربه کافی در اجرای ساختمان شما را دارد.

بیمه

یکی از وظایف بسیار مهم مجری ذیصلاح در ساختمان‌سازی بیمه کردن کارگران و پیمانکاران است. مجری ذیصلاح ساختمان باید از کارافتادگی کارگران و کیفیت اجرای ساختمان را بیمه کند. بیمه کارگاه و پیمانکاران نیز بسیار مطلوب است.

منظم و وقت شناس

قطعا می‌دانید نظم موجب کیفیت اجرای کار و صرفه‌جویی در هزینه ها است. از وظایف مجری ذیصلاح این است که در ابتدای کار مراحل دقیق اجرای پروژه را به کارفرما ابلاغ نموده و هنگام اجرا از آنها پیروی کند.

ویدئوهای بازدید از پروژه شهرک دیان

شرکت ابنیه سازان هونام

شرکت ابنیه سازان هونام با مدیریت مهندس مهدی سروش بیش از 8 سال در زمینه پروژه‌های عمرانی فعالیت دارد. این شرکت به عنوان مجری ذیصلاح ساختمان، دارای یک تیم متخصص اجرایی و مهندسین باتجربه و کاردان است. تخصص تیم اجرایی هونام در زمینه‌های زیر است:

انتخاب محصولات دکوراسیون داخلی همواره یکی از چالش برانگیزترین مراحل پروژه ساختمان‌سازی است که وقت زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

شرکت هونام نمایشگاه کامل این محصولات چون دربهای ساختمانی، کفپوش لمینیت، کاغذدیواری، کابینت و کمددیواری را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. و از این طریق هزینه و زمان اجرای پروژه اجرای ساختمان به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

حسن شهرت شرکت ابنیه سازان هونام به خاطر اجرای دقیق، خلاقانه و منظم انواع پروژه‌های عمرانی درسال‌های اخیر است.

در صورتی که به راهنمایی یا مشاوره بیشتر در این زمینه نیاز دارید با ما تماس بگیرید یا در واتسپ پیام دهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب وبلاگ

کاغذ دیواری طرح ابر و بادی و آبرنگی

کاغذ دیواری طرح ابر و بادی و آبرنگی همه آلبوم‌های کاغذ دیواری شرکت ابنیه سازان هونام به عنوان مرکز خرید کاغذ دیواری در تهران مقدم ...
ادامه مطلب

انواع درب لابی چوبی مدرن و کلاسیک، تک لنگه و دولنگه، زیبا و مستحکم

درب لابی چوبی چیست؟ چرا باید درب لابی چوبی بخریم؟ درب لابی تمام چوب برای چه سبک ساختمان‌هایی مناسب است؟ قیمت درب لابی چوبی چقدر ...
ادامه مطلب

کابینت ام دی اف سفید طلایی، تمیزی و خلوص سفید در کنار شکوه و گرمی طلایی

کابینت ام دی اف سفید طلایی به معنای این است که کابینت‌ها از ماده‌ای به نام ام دی اف ساخته شده‌اند و رنگ اصلی آنها ...
ادامه مطلب

درب ضدسرقت دپو آماده نصب و تحویل یک روزه، ویژه نوروز 1403

اگر قصد خرید سریع و یک روزه درب ضدسرقت یا قیمت مناسب دارید این مطلب برای شماست! مجموعه هونام تولیدکننده انواع درب ضد سرقت اکونومی، ...
ادامه مطلب

انواع درب لابی، مدرن و کلاسیک، تک لنگه و دولنگه و شیشه خور

یکی از زیبایی‌های یک ساختمان درب‌ لابی برای فضای داخلی ساختمان است. وقتی که درب ساختمان را باز می‌کنید با فضای جذاب لابی روبرو می‌شوید ...
ادامه مطلب

کابینت سفید طوسی؛ دنیایی از آرامش و زیبایی؛ مناسب برای انواع دکوراسیون از هر رنگ

ترکیب رنگ صفحه و درهای کابینت آشپزخانه: چرا مهم هست؟ انتخاب رنگ مناسب برای صفحه و درهای کابینت آشپزخانه، نقشی اساسی در زیبایی و کارآمدی ...
ادامه مطلب

محصولات پرفروش

محصولات و خدمات

×

بازدیدکننده گرامی

اگر نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید میتوانید با مدیر سایت تماس بگیرید!

× سوالی دارید؟